Změny ve svěřenectví od ledna 2025
Od 1. 1. 2025 čekají na pečující osoby ve svěřenectví nová práva a možnosti podpory:
- Finanční a odborná podpora pro svěřenecké rodiny bude na stejné úrovni jako u nezprostředkovaných pěstounů.
- Vznikne nárok na služby a dávky po uzavření dohody o výkonu pěstounské péče s doprovázející organizací, která poskytuje průběžnou pomoc a poradenství.
Spolupráce s doprovázejícím pracovníkem poskytuje rodinám podporu v těchto oblastech:
- Podpora při výchově dítěte: Pomáhá s výchovnými problémy a poskytuje rady ohledně specifických potřeb dítěte, které může mít například kvůli své minulosti nebo traumatům.
- Zprostředkování kontaktu s původní rodinou: Pokud je to potřeba, tak asistuje při organizaci a realizaci schůzek s biologickými rodiči nebo dalšími příbuznými dítěte, což může být důležité pro udržení vazeb dítěte s jeho minulostí.
- Poradenství a podpora při jednání s OSPOD (Orgán sociálně-právní ochrany dětí): Pomáhá lépe porozumět administrativním a právním aspektům, zajišťuje, aby byly naplněny všechny požadavky ze strany úřadů.
- Podpora při vyřízení dávek, na které rodinám vznikne nárok, např. příspěvek při pěstounské péči.
Pro více informací nebo v případě zájmu o služby doprovázející organizace nás kontaktujte na telefonním čísle 603 577 559 nebo na baborova@most.diakonie.cz.
Poslání
Spoluvytváříme podmínky pro zdravý vývoj dětí v pěstounských rodinách prostřednictvím setkávání, poradenství, vzdělávání a doprovázení ve spolupráci s dalšími odborníky. Podporujeme pěstounské rodiny v tom, aby se svěřené děti mohly optimálně rozvíjet, formovat svou identitu a budovat vztahy. Usilujeme o vybavení náhradních rodičů dovednostmi potřebnými k tomu, aby tento úkol mohli dobře zvládnout.
Cíle služby
Naše služba pomáhá v tom, aby
- pěstouni dosáhli potřebných znalostí, schopností a dovedností v oblasti výchovy a péče o svěřené děti,
- byly naplňovány potřeby dítěte v rámci rodiny zejména v oblasti podpory citových vazeb mezi pěstounem a svěřeným dítětem,
- děti mohly mít zajištěný bezpečný kontakt se svými rodiči.
Cílová skupina
Služba je určena pěstounům, s nimiž uzavřelo DP dohodu o výkonu pěstounské péče.
Službu poskytujeme rodinám v obcích Bečov, Bělušice, Brandov, Braňany, Český Jiřetín, Havraň, Hora Svaté Kateřiny, Horní Jiřetín, Chomutov, Litvínov, Lom, Louka u Litvínova, Lužice, Malé Březno, Mariánské Radčice, Meziboří, Most, Nová Ves v Horách, Obrnice, Patokryje, Želenice (spádová oblast).
Vytipování klientů ve většině případů provádí místní oddělní sociálně-právní ochrany dětí.
Principy práce
Všichni pracovníci se ve své práci řídí Etickým kodexem sociálních pracovníků, jsou profesionálové a jsou vázáni mlčenlivostí.
Pracovníci přistupují tímto způsobem ke všem osobám, se kterými spolupracují bez rozdílu, zda se jedná o dítě či dospělého, respektují ho jako individuální osobnost a zohledňují jeho věk a kompetence.
- Princip demokracie – dodržujeme základní lidská práva i všechna práva dětí a osob pečujících, ke kterým přistupujeme tak, aby nedocházelo k porušování těchto práv.
- Princip respektování jedinečnosti – respektujeme jedinečnost každého bez ohledu na jeho původ, etnickou příslušnost, rasu či barvu pleti, sexuální orientaci, ekonomickou situaci, náboženské a politické přesvědčení a bez ohledu
na to, jak se podílí na životě celé společnosti. - Princip respektování a ochrany důstojnosti – přistupujeme ke všem jako
k sobě rovnému. - Princip respektování volby – vycházíme z předpokladu, že děti a osoby pečující jsou schopny rozhodovat o svém životě, účastnit se všech rozhodnutí a možných řešení.
- Princip respektování soukromí – vstupujeme do domácností po vzájemné domluvě se souhlasem.
- Princip týmové spolupráce – pracovníci sdílejí svou práci v týmu DP, případně dle potřeb s dalšími odborníky.
Milosrdenství, fortelnost, společenství a naděje jsou čtyři základní hodnoty, o které v diakonické práci zvláště usilujeme, které chceme rozvíjet, chránit a předávat.
- Milosrdenství – pomáháme měnit svět k lepšímu, věříme v sílu soucitu s druhými.
- Fortelnost – zahrnuje poctivou a odborně provedenou práci, posilování motivace
a kompetencí. - Společenství – pomáháme měnit svět k lepšímu: vytváříme společenství, které se svou prací podílí na tom, aby měl život smysl.
- Naděje – máme naději, že práce s potřebnými buduje a podporuje lidskost a vzájemné přijímání.
Jak nás můžete kontaktovat?
E-mail: dpr@most.diakonie.cz
Provozní doba
Ambulance | Terén | |
Pondělí | 14:00 – 17:00 | 7:00 – 17:00 |
Úterý | – | 7:00 – 15:30 |
Středa | – | 7:00 – 15:30 |
Čtvrtek | 9:00 – 12:00 | 7:00 – 17:00 |
Pátek | – | 7:00 – 14:00 |
Setkání v ambulanci i v terénu lze individuálně přizpůsobit potřebám rodiny po předchozí domluvě.
Kde službu poskytujeme
Doprovázení pěstounských rodin Most
Lomená 47/2, 434 01 Most
Modroklubík
Modroklubík nabízí setkávání dětí v prostorách klubu i mimo něj. Zajišťuje dětem zábavný i vzdělávací program v jejich volném čase. Děti také mohou využít poradenské činnosti klíčových pracovníků, kteří budou činnost Modroklubíku zajišťovat.
Informace o přesných termínech otevření Modroklubíku Vám předají klíčové pracovnice osobně, případně telefonicky.
Vznik Modroklubíku byl podpořen z Krabice online – doprovodné sbírky Krabice od bot. Děkujeme!
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Z projektu bylo financováno: Pokrytí prostor Modroklubíku wifi signálem, vybavení pracovních stanic vhodnými počítači, 2 NTB s příslušenstvím. Vytvořili jsme v Modroklubíku celkem 6 pracovních stanovišť pro distanční výuku a doučování.
Právní postavení
- Doprovázení pěstounských rodin (DP) je služba, která se řídí zákonem č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí.
- Služby jsou poskytovány bezplatně.
Způsob poskytování služby
V rámci programu DP poskytujeme a realizujeme sociálně právní ochranu dětí v následujícím rozsahu.
- Uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče
Všechny služby, které nabízíme, jsou poskytovány osobám pečujícím, které se službou uzavřely dohodu o výkonu pěstounské péče. - Poskytování výchovné a poradenské služby osobám pečujícím
Pěstouni jsou vedeni k zjišťování potřeb dětí v návaznosti na zvyšování svých rodičovských a sociálních kompetencí, jsou vedeni k řádné výchově a péči o svěřené děti. Služba spolupracuje při řešení těchto problémů dle potřeby se školou, kterou dítě (děti) navštěvují, pedagogicko-psychologickou poradnou, střediskem výchovné péče, psychology, dětskými lékaři a dalšími odborníky. - Vzdělávání pěstounů
Vzdělávání pěstounů je realizováno v rozsahu 24 hodin za každých 12 měsíců pro každého z pěstounů. Služba organizuje vzdělávací semináře dle aktuálních potřeb jednotlivých pěstounů. Vzdělávací semináře jsou organizovány svépomocí nebo je zajištěn odborník na dané téma. - Kontakt dítěte s biologickou rodinou
Jedná se o kontakt svěřeného dítěte s biologickým rodičem/rodiči, pokud tito mají zájem. - Respitní péče
Jedná se o „odlehčovací“ služby pro pěstouny, které slouží k odpočinku pěstounů. Pěstoun má právo na poskytnutí pomoci se zajištěním celodenní péče o svěřené dítě, jestliže svěřené dítě dosáhlo alespoň věku 2 let. Akce reaguje na specifické potřeby dítěte v pěstounské péči. Cena akce je odpovídající v místě a čase obvyklém. Jedná se například o ozdravné pobyty, tábory, výlety. - Setkávání pěstounů
Zpravidla je organizováno dvakrát do roka, není pro pěstouny povinné. - Zprostředkování odborného poradenství (psychologické, terapeutické)
Odborné psychologické poradenství je poskytováno zpravidla dvakrát do roka dle potřeb rodiny. Pěstoun i dítě mohou poradenství využít v případě: nastávající změny v rodině, která zásadním způsobem ovlivní život rodiny, aktuálního psychického stavu dítěte, výchovných problémů u svěřeného dítěte, které se pěstounům nedaří zvládat běžnými prostředky, nebo vyžaduje-li to individualita dítěte.
Nabízíme péči evangelického faráře, který poskytuje pastorační rozhovory pro načerpání duchovní podpory.
Průběh poskytování služby
- Jednání se zájemci o službu probíhá osobně anebo telefonicky. Pracovník služby projedná zakázku a vyplní Kontaktní kartu. Ihned zájemce vyrozumí o výsledku žádosti a domluví další postup.
- Pro přijetí do naší služby je potřeba mít pravomocný rozsudek, který již nabyl právní moci a týká se pěstounské péče nebo poručnictví.
Důvody vedoucí k odmítnutí zájemce o službu
- Je naplněná kapacita DP.
- Nejedná se o osobu pečující, které bylo dítě svěřeno.
- Zájemce je z jiné než spádové oblasti.
Odmítnutému zájemci je poskytnuto základní poradenství a je odkázán na vhodnou službu.
Kapacita služby
- 50 uzavřených dohod o výkonu pěstounské péče
Materiály ke stažení
Název dokumentu | Kategorie | Odkaz na stažení |
---|---|---|
Mapa standardů sociálně právní ochrany dítěte | DP, Info ke službám | Stáhnout |
Doprovázení pěstounských rodin | DP, Info ke službám | Stáhnout |
Jak se stát pěstounem?
- Žádost o svěření dítěte do pěstounské péče podáte na obecním úřadě u orgánu sociálně právní ochrany dětí v místě vašeho trvalého bydliště.
- Absolvujete školení i další vzdělávání, abyste byli dobře připraveni na práci s dětmi, které mají specifické potřeby.
- Poté, co projdete úvodním procesem, budete zařazeni do evidence krajského úřadu. Tento úřad vede zároveň i evidenci dětí, pro které se náhradní rodina hledá.
- Na tomto úřadě se vybírají pro dítě nejvhodnější náhradní rodiče.
- Pokud budete ideálním kandidátem právě vy, krajský úřad vás kontaktuje, a v případě vašeho zájmu se budete moci s dítětem seznámit. Ve vhodnou chvíli ho pak budete moci přivést do své rodiny.