Dárky zachránily dětem bez domova Vánoce

6. ledna 2021

Mnoho radosti a překvapení se podařilo vykouzlit o Vánocích na dětských obličejích v Azylovém domě pro ženy a matky s dětmi v tísni v Mostě. To vše díky štědrosti několika stovek dárců diakonického projektu Krabice od bot, partnerů ze společnosti Yanfeng Czechia Interiors, ale i díky mnoha dalším jednotlivcům a dobrovolníkům, kteří se i v této složité době angažovali a nebyl jim lhostejný osud dětí, jež nemohou trávit Štědrý den doma nebo tak, jak jej tráví jejich vrstevníci.

DÁRKY ZACHRÁNILY DĚTEM BEZ DOMOVA VÁNOCE
6. ledna 2021 - Dárky zachránily dětem bez domova Vánoce

V rámci projektu Krabice od bot jsme na našich diakonických sběrných místech vysbírali přes 420 dárků. Loňský ročník si přichystal rovnou dvě novinky. Tou první bylo nové sběrné místo přímo v sídle Diakonie Most a druhou možnost obdarovat nejen děti, ale i dospělé. Zvláštní dík patří paní Kamile Kostelecké ze Základní školy v Horním Jiřetíně, která aktivně zkoordinovala celý učitelský sbor včetně pana starosty, a dárky se jí podařilo zaplnit rovnou celý automobil. Další obří várku dárků zajistilo The Most Café, které se do Krabice od bot zapojuje jako samostatné sběrné místo už několikátým rokem. Bez těchto dvou uvedených a bez pomoci dárců z Yafeng Interiors by se nám však potřebné dárky vysbírat nepodařilo, jelikož díky epidemiologické situaci se zúčastnilo méně jednotlivců než v uplynulých letech.

Dárky potěšily děti a maminky nejen z našeho Azylového domu pro ženy a matky s dětmi v tísni, ale i děti v ostatních službách, kam je pracovnice rozvážely poslední týden před Vánoci. Dárky jsme také sbírali pro naše externí partnerské organizace, například Oblastní charitu v Mostě, Women for Women či K srdci klíč. I oni mají mezi svými klienty mnoho dětí z chudých rodin nebo rovnou bez domova.

Jak vlastně probíhá takový Štědrý den v azylovém domě? Na to jsme se zeptali vedoucího, pana Jana Panochy. „Vánoce byly tentokrát celé jiné, než v předchozích letech, kdy se klientky vždy scházely ve společenské místnosti a trávily Štědrý večer spolu. Letos epidemiologická situace neumožnila společné sledování pohádek ani společnou večeři. Navíc si letos mohly klientky chodit pro dárky pouze odděleně po vydezinfikování místnosti ozonem a za zpřísněných bezpečnostních opatření, tak aby nedostaly ony nebo jejich děti ještě o jeden nechtěný dárek navíc. Naštěstí hromada dárků jak pro děti, tak i pro maminky pomohla strávit tento sváteční den příjemněji a vykouzlila jim na tvářích úsměv. Děkujeme tedy moc všem dárcům! Zachránili jste Vánoce!“

Krabice od bot však není vysloveně vánočním fenoménem, ale pomáhá také v průběhu celého roku. Ty nejdůležitější dárky do krabice zabalit nelze, a proto je zde doprovodná sbírka Krabice online, která probíhá a pomáhá po celý rok. Například z jejího výtěžku Diakonie Most pořádala příměstský tábor pro děti z chudých rodin, zrekonstruovala kuchyň klientek v azylovém domě nebo z něho bude financován nový dětský projekt Modroklubík.

Autor: Petr Hofman | PR pracovník

V Mostě, dne 6. 1. 2021