Sbírka šperků pomůže dobrovolníkům na Mostecku

8. září 2017

Sbírku šperků pro dobročinný bazar vyhlašuje na září Diakonie ČCE v Mostě. V rámci kampaně Dobrovolnictví je šperk chce upozornit na potřebu dobrovolnické pomoci v nejrůznějších sférách veřejného života. Lidé tak mohou až do konce září věnovat do sbírky svou bižuterii či drobné módní doplňky, které už nevyužijí. Ty potom Diakonie nabídne v dobročinném bazaru. Výtěžek poslouží rozvoji Dobrovolnického centra v Mostě, které se o dobrovolníky na Mostecku stará.

Sbírka šperků
8. září 2017 - Sbírka šperků pomůže dobrovolníkům na Mostecku

Náušnice, korále, náramky, ozdoby do vlasů a další drobnosti mohou zájemci nosit do sídla Dobrovolnického centra v budově Business Centra na tř. Budovatelů 2957 v Mostě (bývalé Báňské stavby), 5. patro, dveře č. 515 (Recepce) vždy v pondělí a ve čtvrtek od 8.00 hodin – do 17.00 hodin. Dobročinný bazar spojený se dnem otevřených dveří v dobrovolnickém centru pak proběhne v říjnu v rámci celoměstské akce Říjen pro neziskovky. Ze získaných peněz chce centrum podpořit zejména nábor nových dobrovolníků. Těch je totiž stále nedostatek.
„Dobrovolnictví je nezastupitelný fenomén. Nejvíce pomáhá s činnostmi, které jsou nesmírně potřeba, ale organizace, která dobrovolníky od nás přijímá, nemá kapacitu je sama pokrýt,“ vysvětluje vedoucí Dobrovolnického centra Most Květuše Hradecká.
„Její“ dobrovolníci aktuálně zdarma pracují ve 14 organizacích na Mostecku. Pomáhají např. s péčí o děti v mosteckém kojeneckém ústavu.
„Jde hlavně o hraní, povídání, čtení pohádek, zpívání, mazlení a chování, společné procházky a další poskytování podnětů pro zdravý psychomotorický vývoj dětí,“ říká Hradecká.
Každý z dobrovolníků si své zaměření může vybrat sám. Někteří doučují školáky ze sociálně znevýhodněných rodin nebo pomáhají zdravotně hendikepovaným. Jiní navštěvují klienty v domovech pro seniory, předčítají jim, doprovází je na procházky a nákupy nebo pomáhají při různých společenských a sportovních aktivitách v domově.
Úlohou Dobrovolnického centra je kromě náboru poskytovat dobrovolníkům také zázemí a odborné vzdělávání a propojovat vhodné kandidáty z řad dobrovolníků s tzv. přijímajícími organizacemi, které jejich pomoc poptávají.
„Na rozdíl od západní Evropy, kde je dobrovolná pomoc přirozenou součástí života, je u nás dobrovolnictví stále v plenkách. Také proto jsme se ho rozhodli prostřednictvím naší kampaně zviditelnit a oslovit nové zájemce o tuto činnost. Všechny, kteří nás chtějí podpořit, srdečně zvu. Teď v průběhu září mohou věnovat bižuterii do naší sbírky, v říjnu nás pak navštívit na dobročinném bazaru a koupí jiných zajímavých kousků přispět na naši činnost, “ uzavírá Květuše Hradecká.
Zájemci o dobrovolnictví se mohou přihlásit také na telefonu 724 026 917 případně osobně přímo v sídle Dobrovolnického centra.