Násilník vyčkával na ženu před azylem, zasahovala i policie

31. srpna 2017

Azylový dům pro ženy a matky v Mostě je vyhledávaným zázemím pro klientky, které prchají před domácím násilím. Jen v roce 2016 využilo těchto služeb 11 žen, které byly, často společně se svými dětmi, ohrožovány nějakou formou násilí - fyzickou, psychickou či sexuální. Násilníci se však nevzdávají a v některých případech dorazí až ke dveřím azylového domu.

Násilník vyčkával na ženu před azylem, zasahovala i policie
31. srpna 2017 - Násilník vyčkával na ženu před azylem, zasahovala i policie

Jeden takový případ řešili v právě uplynulých týdnech pracovníci Diakonie ČCE, která Azylový dům pro ženy a matky s dětmi v Mostě provozuje. Více vysvětluje vedoucí azylového domu Jan Panocha: „Jednalo se o případ, kdy naše klientka opakovaně i se svými pěti dětmi odcházela od svého manžela, který ji pravidelně fyzicky i psychicky napadal. Několikrát využila služeb azylových domů a krizových služeb. K muži se však vracela kvůli dětem, které na něm byly velmi závislé. Do našeho azylového domu přišla po pátém a podle jejích slov posledním odchodu. Se sociální pracovnicí podala žádost o rozvod i trestní oznámení.“

Násilnický manžel však do azylového domu stále docházel a domáhal se kontaktu s klientkou. Vyčkával, až žena povede děti do školy a snažil se ji napadnout. Několikrát musela zasahovat i policie. Pomohl až odchod klientky do azylového domu s utajenou adresou.

„I přes takto vyhrocené případy je faktem, že počet žen, které k nám přijdou kvůli domácímu násilí, dlouhodobě klesá. Je to hlavně tím, že již existuje dobře rozvinutá síť dalších sociálních služeb. Ženy se mohou obrátit na intervenční centra a odborné poradny či využít krizová lůžka. Také legislativa nabízí několik možností – oběť domácího násilí se může obrátit na policii a násilnická osoba může být vykázána ze společného obydlí,“ dodává Panocha.

Azylový dům v Mostě ročně pomůže až stovce žen a jejich dětí. Kromě domácího násilí jsou důvodem pobytu např. ztráta bydlení, nevyhovující rodinné prostředí či obydlí ohrožující život a zdraví.